Proteser och Bioniska armar

Ordet “Protes” kommer från Grekiska ”prostithenai” vilket betyder ”att lägga till”. Ordet bionisk (bionics på eng) myntades först av läkaren Jack E. Steele år 1958, ordet är ett portmanteau av orden “biology” och “electronics”.

Vad är en Protes?

En protes i sig är en konstgjord ersättning av en kroppsdel, det kan variera från en tand, ett öga, till en hel led som ett ben eller en arm. En protes kan vara designad för både funktionella och kosmetiska skäl eller bara det ena. En större protes som de flesta armar och ben är oftast avtagbara, men andra typer av proteser placeras permanent i kroppen, som en konstgjord höft, testikel eller tand. Protetiska lemmar kräver också fullständig kroppskraft för att den ska fungera.

Vad är en bionisk kroppsdel?

Bioniska kroppsdelar är konstgjorda lemmar som fungerar genom att använda signaler från individens muskler för att försöka röra den så sömlöst som möjligt, bioniska lemmar ger ofta mer stöd och rörlighet än prostetiska lemmar genom att använda både muskler och hjärnan för att driva dem.

Den första bioniska armen

1993 skapades den första bioniska armen av ett team bestående av fem bioingenjörer vid Margaret Rose Hospital i Edinburgh. Den första bioniska lem kombinerar robotik, elektronik och bioteknik för att skapa en maskin som hjälper amputerade att fungera som vanligt igen. Armen gavs till Robert Campbell Aird som förlorade sin arm 11 år tidigare till muskel cancer

Bionisk hand med känsel

“Almerina Mascarello” fick 2018 den första bioniska armen med känsel, Handen har sensorer som upptäcker information om hur ett föremål är mjukt eller hårt. Signalerna skickas sen vidare till en länkad dator i en ryggsäck som omvandlar signalerna till meddelanden som hjärnan förstår. Informationen förmedlas till Almerinas hjärna via små elektroder implanterade i nerver i överarmen.

“Hero arm” av Open Bionics

“Hero arm” är den första kliniskt godkända 3D-tryckta bioniska arm skapad av företaget Open Bionics, med fler grepps funktionalitet. Armen i sig är som en handske som man drar över änden på armen. Denna arm finns i flera olika variationer. “Hero arm” styrs av våra muskler inuti armen, musklerna skapar naturligt elektriska signaler när man försöker flytta på den och armen känner av dessa signaler genom huden och använder dem för att driva motorer i den bioniska armen och få den att röra sig
Metal Gear Solid “Venom Snake” Covers
Regenerate Covers – Customisable
Vortex Covers
Deus Ex Covers

AzDeco Covers

Spectrum Covers – Customisable

Harlequin Covers

Handala Covers

Den mest avancerad Protesen

Ett projekt som startades 2006 på Johns Hopkins Applied Physics Laboratory var att utveckla en protetisk arm, the Modular Prosthetic Limb. Denna protes lem ska ha människoliknande styrka och skicklighet och är direkt ansluten till skelettet men kan även styras av användarens tankar. Detta är möjligt efter genomförandet av en operation vilket ändrar om nerverna i den amputerade armen. Armen i sig har över 100 sensorer (kraft-, temperatur-, och kontaktsensorer) vilket skickar signaler till hjärnan som i sin tur skapar en form av känsel. Detta projektet har kostat 120 million dollar och kostnaden för en arm är beräknad på att vara runt 450 000 dollar.

Senaste nytt

De senaste inläggen från Diggit

Ny Generation på Ållebergsgymnasiet

Ny Generation på Ållebergsgymnasiet

Diggit har träffat och intervjuat Olivia Elmebro och Alina Hovskär om gruppen Ny Generation som de är aktiva deltagare i. De går båda andra året här på Ållebergsgymnasiet. Alina går ekonomi och Olivia samhäll. För dem har kristendommen alltid varit en viktig del i...

Dags för jullov på Ållebergsgymnasiet

Dags för jullov på Ållebergsgymnasiet

Som avslutning på terminen samlades alla elever och personal i entréhallen för att lyssna på sång och musik framförd av skolans Estetelever. Skolchef Torbjörn Karlsson höll ett kort tal där han önskade alla en skön ledighet samt tackade för terminen som...

Diggit-släpp

Diggit-släpp

Den 11 december var det äntligen dags för media treorna att få släppa den 35e upplagan av Diggit. Det var fullt ös och bjöds på fika, Amanda Steise höll ett tal och avslutade med att önska alla en god jul och ett gott nytt år innan konfettikanonerna avfyrades. ...

Klimathot

Klimathot

Den extrema och långa hettan i somras har gjort att många känner en oro inför klimatet och insett att klimathotet faktiskt är på riktigt.  Klimatet blir ständigt varmare och vi rör oss just nu inte mot något bättre. Vi befinner oss redan vid 1,1 grader menar...

Vad hände sen?

Vad hände sen?

Nu börjar även denna termin lida emot sitt slut och det närmar sig studenten för oss som slutar trean. Medan ni andra närmar er ännu en ny årskurs. Men vad händer sen? Jo, detta är väl något vi alla tänker på då och då, vad ska jag göra när jag väl tagit studenten?...

Falköpingskillen som lever sin dröm

Falköpingskillen som lever sin dröm

I början av 2000-talet sprang det runt en kille i Falköping som hade drömmar och visioner om att bli fotbollsspelare på de stora arenorna - trots att spelardrömmen gick i kras så tog en annan dröm vid. Granit Maqedonci, 28, är Falköpingskillen som tog sig till...

Språkcafé på Ålleberg

Språkcafé på Ålleberg

Varje torsdag hålls språkcafé Tanja Andersson som går andra året i samhällsprogrammet och Maj Örqvist från språkvän på Ållebergsgymnasiet mellan klockan 14:30 och 16:00. Denna torsdag (30/11) var det sista språkcaféet tills efter lovet. På Ålleberg har man hållit...

Teknikprogrammet

Teknikprogrammet

Teknikprogrammet Skriven av William Billman SahlbergTekniken har blivit en stor del av mångas liv. Därför är det viktigt att fler blir engagerade i att vidareutveckla tekniken för ett mer modernt och hållbart samhälle. För det har vi teknikprogrammet. Ett...

Drip check

Drip check

Drip check  Jenny Berggren   Jenny Berggren, lärarnas stilikon visar upp sin drip         för allmänheten. Med sina balla skor och strålande           energi var hon ett självklart val för Diggits drip check.    Jenny bär en lång vintage kjol med en svart topp från  ...