I 40 år har Per-Erik Almvärn jobbat här på Ållebergsgymnasiet, men han är mer känd som ”Pelle”. Pelle började jobba på skolan som idrottslärare 1981 och
arbetade som det i 30 år. När han slutade som lärare ville han fortfarande jobba kvar på skolan och började då arbeta som
administrativ strateg. Pelle har nu haft den arbetsuppgiften i 10 år och är snart redo för att gå i pension.

Efter 40 år på samma arbetsplats finns det många anledningar till att Pelle har valt att stanna. Han berättade för mig att
Ålleberg är en väldigt trevlig skola med en otroligt bra ledning och personal. Han har alltid tyckt om eleverna och speciellt att få arbeta tillsammans med dem. Hela miljön på skolan har gjort att Pelle trivts fantastiskt bra och sett jobbet som en plats att se fram emot att gå till.

 

 

 

Text & Layout: Hanna Fredriksson

 

Han har under åren skrivit en lärarbok inom idrotten som han jobbade på i tre år. Då Pelle själv har ett intresse för friluftsliv på sin fritid har även två stora höjdpunkter här varit att fått ha både en skidlärarkurs och en fjällvandringskurs då eleverna fick vandra i fjällen samt lära sig om skidåkning. Nu när Pelle ska sluta kommer han att spendera mycket tid nere i Spanien och ägna sig åt saker han inte hunnit tidigare i livet som till exempel att resa. Han berättade att han kommer att försöka hälsa på sina barn mer men även spendera tid på kusten.

Vi i Diggit-redaktionen vill rikta ett stort tack till Pelle för hans år och stora
engagemang här på Ållebergsgymnasiet. Vi hoppas på att få se honom mer på andra sätt men är också glada att få välkomna Muamer Idrizovic som kommer att göra ett lika bra jobb i rollen som administrativ strateg.