Framför oss sitter nu Lucas frölin, han är 18 år och kommer från floby. Lucas går sista året här på Ållebergsgymnasiet och trivs väldigt bra på skolan. Matte, siffror och ekonomi är det Lucas intresseras av i inom skolvärlden och därför föll hans val till gymnasiet inte helt oväntat på ekonomi programmet. Men även om ekonomi och siffror tilltalar han endel så är det inte det som han vill jobba med i framtiden, Lucas stora passion är nämligen fotbollen. Att arbeta som fotbollsproffs har alltid varit en dröm för Lucas och det närmade sig när han tog steget till Skövde AIK och skrev sitt första proffskontrakt.

Lucas tränar nu ungefär fyra gånger i veckan och spelar dessutom en match, detta innebär dels pendling till Skövde minst fyra gånger i veckan men också långa resor till bortamatcherna. Även om Lucas lägger väldigt mycket tid på fotbollen känner han att tiden till skolan och kompisar ändå räcker till.