Michael Ben- Menachen , en överlevare från förintelsen…

“ Om ni blundar så vill jag att ni föreställer er ett ställe. Så fredligt och fint. Sen hörs ett starkt ljud, och en ljussken kommer närmare med ett stort rökmoln. Det kommer närmare och du ser att det är ett tåg, men inget vanligt passagerartåg, utan ett godståg. Du läser på vagnarna, 6 hästar står det. Men bakom gallret är det människor som tittar fram. Och i en av dessa vagnarna så kryper en 8 år gammal pojke bland föräldrars ben, och han undrar vart han är påväg. Nu vill jag att ni öppnar ögonen och det ni ser framför er, är den killen” Så inledde Michael Ben-Menachen sin föreläsning under demokrativeckan på Ållebergsgymnasiet.

Michael Ben-Menachen är född i Ungern år 1936, han levde ett vanligt judiskt liv med sin mamma och pappa fram tills han blev 8 år gammal. Då förändrades hans liv till en mardröm. Året var 1944 då krigets konsekvenser slog till i Michaels liv. Det var maj och våren var underbar, Michael berättade att han sprang runt i shorts och var inte alls medveten om krigets förödelser. Det första judehatet han märkte av var när han en dag var påväg hem från skolan. Två större killar kastade ned Michael i ett dike, och kallade honom för “smutsig jude”. 8 årige Michael fattade inget alls, varför kallade dom honom så? Några dagar senare berättade Michaels pappa att han inte fick gå till skolan, “idag ska vi till ghettot” sade han. Det var riktigt fint väder och Michael var endast klädd i shorts och sandaler när de gick den långa vägen till ghetto. Väl framme, vid brädgården som hade blivit ett ghetto, så märkte Michael att alla judar var samlade där, och han kunde inte släppa att fundera på varför… Michael märkte att det var något konstigt och hemskt som pågick, det var massa poliser runt om området och de slog folk utan anledning.  

 

 

 

Nästa dag fick Michael höra att de skulle resa, och eftersom han älskade att resa blev han glad och tänkte att det kanske blir bra ändå. De alla vandrade mot tågstationen, poliser gick vid sidorna och slog personerna i ledet. Väl framme vid tåget så märker Michael att det inte är något vanligt tåg de ska åka, utan godståg som egentligen är gjort för hästar. Poliser trycker in alla i vagnarna, de fick stå tätt tätt och barnen kröp vid de vuxnas fötter. Här börjar en ny resa mot ännu mörkare mardrömmar.

Under föreläsningens gång fick vi alltså följa historien om mardrömmen, hur Michael 8 år gammal fick uppleva judiskt hat, bortförande och krig. Han återberättade de 25 första sidorna i hans bok “pojken med davidsstjärnan”, en gripande föreläsning som berör.  

 

Relaterade artiklar

Relaterade artiklar

En RIGare som går vidare

Det hon ser fram emot mest med att spela i USA är att kunna utvecklas ännu mer och få möjlighet till att träna med människor som satsar stort för att kunna spela på elitnivå i framtiden. Tränarna där är också väldigt duktiga och har själva tidigare spelat på en mycket...

läs mer

Ny Generation på Ållebergsgymnasiet

Diggit har träffat och intervjuat Olivia Elmebro och Alina Hovskär om gruppen Ny Generation som de är aktiva deltagare i. De går båda andra året här på Ållebergsgymnasiet. Alina går ekonomi och Olivia samhäll. För dem har kristendommen alltid varit en viktig del i...

läs mer

Bakom Kulisserna på Diggit

Bakom kulisserna på DiggitFebruari månad är här, vilket kanske inte betyder så värst mycket för de flesta eleverna på Ållebergsgymnasiet, men för eleverna i klassen SA17m så står de inför en stor uppgift. Februari månad är nämligen starten för tidningen Diggit nr 38....

läs mer