Bygg och Anläggning Programmet

Jag har varit och besökt en person på Ållebergsgymnasiet som går på byggprogrammet, personen jag har pratat med är Max Lindgren 19 år. För Max var det sedan långt tillbaka ett självklart val att gå Bygg- och anläggningsprogrammet, då han alltid har tyckt om det mer praktiska i skolan. Fördelen med programmet är också att det är yrkesförberedande vilket gör att man inte måste plugga vidare och kan även få jobb snabbt efter studenten. Det finns också möjlighet att göra ett val i tvåan så programmet blir högskoleförberedande, Max själv går endast yrkesförberedande då han vet att han vill jobba direkt och inte plugga vidare.

Utöver det praktiska på skolan har Bygg- och anläggningsprogrammet mycket praktikperioder där de får testa på det riktiga arbetslivet inom bygg. Det ger dem möjlighet att lära sig mer generellt om snickeri. 

Förutom praktiken har de två av fem dagar bygg hela dagen och lär sig mycket grunder inom bygg och anläggning. De andra tre dagarna går de i skolan som vanligt och har olika kurser beroende på vilket år man går. En fördel som max tycker är att det är väldigt bra pedagoger på byggprogrammet både när det kommer till det teoretiska, praktiska och även relevanta saker utanför skolan. Detta gör att det bildas en härlig gemenskap i klassen men även till deras lärare.

Jag frågade Max hur en dag på praktiken såg ut och han berättade att när det är praktik är det det tidiga mornar och långa eftermiddagar. Han berättar att de får vara med och hjälpa till med i princip allt. Allt eftersom de blir äldre får de också göra mer och mer. När de gick i ettan fick de inte göra lika mycket som nu när de går i trean. De får raster under dagen, en till lunch och en till fika säger Max.

Förutom praktiken har de två av fem dagar bygg hela dagen och lär sig mycket grunder inom bygg och anläggning. De andra tre dagarna går de i skolan som vanligt och har olika kurser beroende på vilket år man går. En fördel som max tycker är att det är väldigt bra pedagoger på byggprogrammet både när det kommer till det teoretiska, praktiska och även relevanta saker utanför skolan. Detta gör att det bildas en härlig gemenskap i klassen men även till deras lärare.

Jag frågade Max hur en dag på praktiken såg ut och han berättade att när det är praktik är det det tidiga mornar och långa eftermiddagar. Han berättar att de får vara med och hjälpa till med i princip allt. Allt eftersom de blir äldre får de också göra mer och mer. När de gick i ettan fick de inte göra lika mycket som nu när de går i trean. De får raster under dagen, en till lunch och en till fika säger Max.