Edmund Kemper

Kemper dödade inte bara oskyldiga människor, han kände även en lust för deras lik, han utförde sexuella handlingar på sina offers döda kroppar. Edmund begick sitt första mord när han bara var 15 år, då han sköt sina morföräldrar. Morden fortsatte några år senare när Kemper började mörda och lemlästa kvinnliga liftare i Santa Cruz. Kemper mördare även sin mamma, Charnel Stage. Edmund Kemper halshögg sin mor och sedan utförde sexuella handlingar på hennes döda kropp. 10 offer är antalet man känner till men det finns möjlighet att det finns fler. Edmund Kemper dömdes till livstids fängelse den 14 november 1973.

Sjukhusclownen och seriemördaren John Wayne Gacy

 

Från 1972 till 1978 bortförde John Wayne Gacy 33 tonårspojkar och unga män i Chicago området. John inte bara mördade men hade även historia av sexuellt våld, under 60-talet arresterades han för sexuellt övergrepp mot två tonårspojkar. Efter sitt straff blev han känd som en framgångsrik affärsman. John uppträdde även som ‘Pogo the clown’ under välgörenhetsevenemang men kallblodigt fortsatte med våldtäkter och mord i hemlighet. John Wayne Gacy eller ‘Killer clown’ som han ibland kallas för är idag tredje mest produktiva seriemördare i USA:s historia.

Pedro Alonso Lopez

Pedro föddes 1948 och växte upp i staden Tolima i Colombia. Pedro blev sexuellt utnyttjad som tonåring, sedan satt han i fängelse för mindre brott vid 18 års ålder och blev våldtagen av 4 män. Pedro lovade sig själv att aldrig låtas ‘förnedras’ så igen. Hans hämnd blev att mörda tre av dessa män men inte bara det, hans offer blev även ca 350 barn som han brutalt sexuellt utnyttjade och mördade. Lopez hittade sina offer på gatan, oftast små tjejer som han tog till redan beredda gravar. Dessa gravar var ofta sedan innan vara fyllda med lik från tidigare offer. Kallblodiga ströp och våldtog han hundratals av sina offer utan att känna någon slags medlidande. Pedro erkände även att han kunde gå tillbaka till gravarna bara för att leka och prata med sina offers lik.