Unga tar ordet håller föreläsning under demokrativeckan

 

Under onsdagen vecka 11 höll verksamheten Unga tar ordet en föreläsning i samband med Ållebergsgymnasiets demokrati-vecka. Unga tar ordet jobbar för att Falköping ska bli en så bra plats som möjligt för unga att bo och leva på. Sedan hösten 2016 anställer falköpings kommun 7 ungdomar som unga kommunutvecklare. Vid föreläsningen var fyra unga kommunutvecklare på plats tillsammans med ungdomsstrategen Karolin Svensson samt Adam Johansson, ordförande i falköpings kommunstyrelse.

 Föreläsningen började med att publiken fick svara på frågan ¨vet du hur du kan vara med och påverka i kommunen?¨. De besvarade sedan frågan, och förklarade hur man kan gå till väga för att kunna vara med och påverka. De förklarade bland annat att det finns en app vid namn speakapp, en app för ungas inflytande i kommunen. Detta är en nytt och enkelt sätt för unga att vara med och framföra sina åsikter och påverka vad som händer i kommunen. 

De visade även en film de gjort i syftet att visa för politikerna att ungdomar i Falköping vill att de ska fokusera mer på den psykiska ohälsan. När Unga tar ordet pratat fick vi även lyssna på Adam Johansson som berättade om sin väg från medlem i ett ungdomsförbund till Sveriges yngsta ordförande i en kommunstyrelse någonsin. 

 

 

Relaterade artiklar

Relaterade artiklar

Nya Diggit!

Välkommen att läsa senaste numret av skoltidningen Diggit! En del av bilderna är tagna innan restriktionerna infördes pga Covid-19. Diggit hösten 2020  

läs mer

Presidentval

Den tredje november är det återigen presidentval i USA. Den nuvarande är presidenten Donald Trump.Donald Trump har ställt upp i år igen och kommer att utmanas av flera nya kandidater. Bland dessa är Pete Buttigieg, Bernie Sanders, Joe Biden och Elizabeth Warren....

läs mer

Hur ser våra dagar ut nu?

Hur ser våra dagar ut nu?Efter att corona brutit ut har det lett till att bland annat vi gymnasieelever nu mera har distansundervisning, det vill säga att våra lektioner sker på distans, genom exempelvis dator. Våra dagar och rutiner ser annorlunda ut, och har...

läs mer